Jméno větru

20. srpna 2013 v 23:30 | Anet
Tak jsem se dostala k první recenzi. Dlouho jsem přemýšlela, na kterou knihu se vrhnu.. A nakonec vyhrála tato, protože byla po douhé době jednou z těch originálnějších...

Jméno větru
Autor- Patrcik Rothfuss
Žánr- Fantasy (nečekané :D)
Stran- kapku složitější... zmíním se níže O:)
Počet knížek v sérii: také složíté.. Níže vysvětlení..
V originále- The Name of the Wind

Je to příběh z jiného světa, ale žádný strach, dostanete k němu mapu. Podle slov autora jde o legendu o Hrdinovi, viděnou ze zákulisí, o zkoumání a odhalování světa, o hledání pravdy, skryté v pohádkách a bájích... V první knize začíná Kvothe vyprávět, či spíš diktovat Kronikáři, o svém dětství ve společnosti kočovných umělců, o děsivé smrti svých rodičů rukou bájných Čandrínů, o všem, co zažil jako sirotek v drsném přístavním městě Tarbeanu, prolezlém zločinem, a o těžkých začátcích na Univerzitě, vyučující magická umění, kde se chce dovědět co nejvíc o tajemných vrazích, kteří pro většinu rozumných, vzdělaných lidí vůbec neexistují... Děj knihy se rozvíjí pomalu, ale postupně strhne jako velká řeka, která slibuje moře s pořádným vlnobitím, a čtenář by chtěl hned, teď, číst dál a vědět, jak to dopadlo. oficiální text distributora..

Ukázka
Jmenuji se Kvothe. Unášel jsem spícím mohylovým králům ukradené princezny. Spálil jsem město Trebon. Strávil jsem noc s Felurian a odešel živý a při smyslech. Byl jsem vyloučen z Univerzity ve věku mladším, než na ni lidé obvykle vstupují. Mluvil jsem s bohy, miloval ženy a skládal písně, při kterých minstrelové vzlykali. Možná jste o mně slyšeli.


Po všech YA - knihy pro "mladé"- byla tahle knížka velice příjemným překvapením.. Podle názorů některcýh čtenářů příběh zrovna nesrší originalitou. Já si naopak myslím, že po všech padlých andělích, vlkodlacích, co se mění v huňaté přerostlé vlky, kteří se nechají skoro doslova drbat za ušima, a nakonec upírama, co se třpytí na sluníčku jako disko koule, bylo v téhle fantasy originality dostatek.
Celý příběh se odehrává v jiném světe, než na který jsme zvyklí - ve světě magie. Ze začátku se vám bude Kvothe zdát jako nadpřirozená bytost- zaklínač, čaroděj, mág- , někdo kdo má v sobě víc než krev smrtelníka.. Zdání však klame :)
Celá kniha vám rychle uteče. Má spád, a přestože příběh popisuje právě Kvothův život, dozvíte se hodně o světě, ve kterém hlavní hrdina žije. Poslechnete si legendy, vyprávěné večer u ohně. Dozvíte se, proč vlastně měsíc mění svůj tvar..
Každá skvělá kniha a její autor přínáší něco nového - Rowlingová nám ukázala pohádkové Bradavice, Tolkien představil své hobity se svým věčně zeleným krajem. Rothfuss přínáší nevšední pohled na magii a především to, že i naprosto obyčejný člověk se dokáže stát legendou.
Jméno větru vás vtáhne do svého příběhu a nepustí vás dřív dokud nepřečtete poslední stránku.

Tak a teď k těm stranám a počtem knížek v sérii. Jméno větru má dvě vydání, to starší je rozděleno do dvou knih - Jméno větru I a Jméno větru II. To novější je pouze jedna kniha - Jméno větru. Vemu to teda za jednodušší konec. Když vezmu novější svazek (obě knihy dohromady), stran je tedy 643 a Jméno větru je první knihou trilogie, která pokračuje Strachem moudrého muže a končí třetím dílem, který zatím nevyšel - The Doors of Stone (Kamenné dveře x Dveře z kamene?)


Staré vydání


Nové vydáníKnížka stojí za přečtení, je velmi čtivá, plynule vás vtáhne do děje.
Skvělé čtení, které promění teplé letní večery v něco kouzelného, či zpestří zimní a chladné noci..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 28. srpna 2013 v 10:05 | Reagovat

To si musím přečíst.

2 Anet Anet | Web | 7. září 2013 v 21:46 | Reagovat

[1]: Přečti, přečti :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
OBLÍBENÉ

Vampire Academy
Black Magician Trilogy by Trudi Canavan
The Kingkiller Chronicle by Patrick Rothfuss
Harry Potter by J.K. Rowling
Inheritance by Christopher Paolini
The Mortal Instruments by Cassandra Clare
Anita Blake by Laurell K. Hamilton
Kate Daniels by Ilona Andrews
Lux

A OSTATNÍ

Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan
Covenant by Jennifer L. Armentrout
Fallen by Lauren Kate
The Chronicles of Narnia by C.S. Lewis
The Hunger Games by Suzanne Collins
House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast
Hush, Hush by Becca Fitzpatrick
The Lord of the Rings by J.R.R. Tolkien
Evernight by Claudia Gray
Fifty Shades by E.L. James
Firelight by Sophie Jordon
Black Dagger Brotherhood
Mercedes Thompson by Patricia Briggs
Shadow Falls by C.C. Hunter
"Je to síla vlastního přesvědčení, která rozhoduje o úspěchu a ne počet následovníků," R. Lupin